İklim Dostu Kentler, İklim Dostu Adaylar

İstanbul

Ankara

İzmir

Kayseri

Çanakkale

2023 yılı, resmi kayıtların tutulmaya başlandığı günden beri yaşanan en sıcak yıl olarak tarihe geçti. Şiddetli yağışlar, kuraklık, sıcak hava dalgaları, sel felaketleri ve orman yangınları dünyanın dört bir köşesinde etkisini gösterirken, ülkemiz de bu sorunlar yüzünden son yıllarda olduğu gibi bu yıl da büyük kayıplar yaşadı.

İklim değişikliği gezegenimizin tamamında etkili olan küresel bir sorun. Bu küresel sorunla ülkeler düzeyinde mücadele etmenin yanı sıra, kentler düzeyinde mücadele hayati bir önem taşıyor. Çünkü küresel ölçekte sera gazı salımlarının %70’inden fazlası kentlerden kaynaklanıyor.

Ülkemizde yaklaşık 58 milyon kişi yoğun kent olarak sınıflandırılan ve toplam yüzölçümünün sadece %1,6’sını oluşturan yerleşim yerlerinde yaşıyor. Kentlerimiz iklim değişikliğinden hem etkileniyor, hem de iklim değişikliğinin derinleşmesinde büyük rol oynuyor.

Türkiye’nin dört bir köşesindeki gençler olarak, 31 Mart Yerel Seçimlerine yaklaşırken, yaşadıkları kentlerdeki tüm siyasi partilerin belediye başkan adaylarından “İKLİM DOSTU KENT” oluşturmak için harekete geçmeye davet ediyoruz.

İklim değişikliği etkilerini en aza indireceğimiz, sağlıklı ve güvenli bir gelecek için mücadeleye hemen şimdi kentlerimizde başlamalıyız!

Sen de kampanyayı imzalayarak, iklim dostu kentler için desteğini paylaş, belediye başkan adaylarını iklim değişikliğiyle mücadele için harekete geçmeye davet et!

İKLİM DOSTU BİR KENT İÇİN DESTEK VER!